İsmaiLHoca
Dualar

Dua Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dua Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dua Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir sorusu cevapları arasında kişi istek ve dileklerini yerine getirmesi için Allah’a yönelme durumunda dikkatli davranışlar, sözler ve tavırlar ile duygular içinde olmak gerekir. Dua ederken Allah’ı zikretmek ve salavat getirmek gerekmektedir. Kişi Allah’a dileklerini arz ederken saygılı, sevgili ve muhabbet içinde dua etmelidir.

Dua Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir sorusu dua yapılacak olan kolay bir ibadet şekli değildir. Allah’a iman etmenin bir gereği ve vazifesi olarak da dua etmeye dikkatli olarak davranarak dua etmek gerekmektedir. Duanın fazileti ve gücü ile dua etmek çok önemli bir durumdur. Dua kişiye özel olarak yapılmalıdır. Usul ve edep konusunda da dua ederken Allah’a karşı saygı her zaman olmalıdır.

Duanın Usul ve Adabı

Duanın Usul ve Adabı genel olarak internette araştırılan konular arasında yer almaktadır. Duanın usulü içinde en iyi dua etme yöntemleri kullanılmalıdır. Saygı ve sevgi çerçevesi içinde kişi dua etmelidir. Bir istek ve niyet içinde yapılan dualar daha etkili ve yöntemleri doğru olacak olan dualardır. Dualar namazlardan sonra abdestli olarak okunarak yapılması gereken ibadetlerden biridir. Duanın kabul olması için usul ve adaba dikkat ederek uygulamak gerekmektedir. Özellikle farz namazının ardından dua edilmesi tavsiye edilmektedir.

Duanın Usul ve Adabı kişilerin uymak zorunda kaldıkları ve uymaları gereken kurallar olarak da geçmektedir. Abdest alınarak duaya başlanmalı, nafile ve farz namazları sonrasında dua edilmesi gerekmektedir. İki ile dört rekat namaz sonrasında dualar okunmalıdır. Hacet ve istek duası olarak da dua edilmelidir. Tavsiye edilen ve Peygamber efendimizin de söylediği gibi dualar nafile namazları ardından iyi bir şekilde abdest alınarak namaz kılınması gerekmektedir. Kılınacak namaz 2 rekat namaz olmalı ve dua niyet ve istek ile edilmelidir.

Dikkatinizi Çekebilir ;  Evden Çıkarken ve Eve Girerken Okunacak Duaların Faziletleri
Dua Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?Pin
Dua Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Duaya Euzü Besmele, Allah’a Hamd ve Peygambere Salavat ile Başlanmalı

Duaya Euzü Besmele, Allah’a Hamd ve Peygambere Salavat ile Başlanmalı önemli bir konu olmaktadır. Salavat ve zikir dualar arasında en önemli uygulamalar olmaktadır. Dua etmek isteyen kişi istek ve haceti içinde niyet ederken Allah’ı anmak, salavat edilmeli ve zikretmelidir. Kişi ruhen ve bedenen kendini duaya hazır etmeli ve dua için abdest almalıdır. Niyetiniz her zaman iyi olmalıdır. Kötü olarak dua etmek en yanlış tercihlerde biridir. Kişi dua ederken namaz kılarak duasına devam etmelidir. Nafile ve farz namazı sonrasında dua için kıbleye dönülmelidir.

Duaya Euzü Besmele, Allah’a Hamd ve Peygambere Salavat ile Başlanmalı kişinin dikkat etmesi gereken konular arasında bulunmaktadır. Hayırlı ve iyi bir iş ve istek için dualar edilmelidir. Dualara namaz kılarak ve kıbleye dönük olarak iyi bir istek içinde başlamak gerekir. Besmele çekilerek dua edilmesi gerekmektedir. Allah’a hamd ve şükretmek duanın kabulünü ve derecesini de artıracaktır. Bir insanın kalbinde duaya yönelik olarak kötülük adı altında hiçbir düşünce olmamalıdır.

Duadan Önce Tövbe ve İstiğfar Edilmeli

Duadan Önce Tövbe ve İstiğfar Edilmeli konusu üzerine de birçok araştırma yapılmakta ve tavsiye edilen birçok yazı bulunmaktadır. Bir kişi duaya başlamadan önce tövbe etmelidir. Duanın tövbe ile başlangıcı yeniden kötü davranışları yapmamak ve kötü davranışları kontrol altında tutmak içinde etkili olmaktadır. Kişi aklında ve kalbinde iyi niyetler ve yakarış içinde duasına devam etmelidir. Tövbe kişilerin Allah ile yakınlık kurmaları ve yeniden Allah huzurunda rahat olabilmeleri içinde önemlidir.

Duadan Önce Tövbe ve İstiğfar Edilmeli konusu özellikle dua hakkında bilgi almak için araştırılan konudur. Duadan önce tövbe edilmesi ve her dua öncesinde bu şekilde tövbe ederek başlanması iyi bir davranış ve usul örneği olmaktadır. Kişinin Allah’a hamdı sonrasında da tövbe etmesi durumu yaptıkları ve yapacakları tüm günahlar için açık bir kapı bırakmak, umut etmesini sağlamak gibi olumlu duygular içinde kalmasında etkili olacaktır. Duaya önem vererek devam etmek ve saygılı olarak dua etmek gerekmektedir. Duanın stresi azaltarak kişiye yaşama dair güzel bakış açıları kazandırması da önemli bir husus olmaktadır. Tövbe ederek de kişi nefsini terbiye ederek kontrol altına almayı öğrenmektedir. Dualardan önce Estağfirullah demek kişi huzurunun oluşumu için önemlidir.

Dikkatinizi Çekebilir ;  Kocasının Karısına Düşkün Olması İçin Edilecek Dualar

 

“Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm. Yâ Settere’l uyûb, Yâ gaffare’z-zünûb! “Amentü billâhi ve melâiketihî ve kütübihî ve Rusulihi ve’l-yevmi’l-âhiri ve bi’l-kaderi, hayrihî ve şerrihî minellâhi teâlâ ve’l-bâsü bade’l-mevt. Hakkun, eşhedü en lâ ilâhe illâllah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû» ve Resûlüh.”

“Mâ inne mefâtihahü letenûü bil usbeti ûlîl kuvveh: ve yekûlûne metâ hâzâl fethu in küntüm sâdikîn. Kul yevmel fethı lâ yenfeullezîne keferû îmânühüm ve lâ hüm yunzarûn. Kul yecmeu beynenâ rabbünâ sümme yeftehu beynenâ bil hakki ve hüvel fettâhul alîm. Mâ yeftehıllâhü lin nâsi min rahmetin felâ mümsike lehâ ve mâ yümsike felâ mürsile lehü min ba’dihi ve hüvel azîzül hakîm. Cennâti adnin müfettehaten lehümül ebvâb. Ve sîkallezîne keferû ilâ cehenneme zümeran hattâ izâ câûhâ fütihat ebvâbühâ. Ve sîkallezînet tekav rabbehüm ilel cenneti zümeran hattâ izâ câûhâ ve fütihat ebvâbüha ve kâle lehüm hazenetühâ selâmün aleyküm tabtüm fedhulû hâ hâlidîn.”

 

Dualar Kategorimizde ilgili makaleleri okuyabilirsiniz.

Not: Bu makale içerisinde bulunan bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır.

dermanhoca

ismail hoca namı değer derman hoca sizlere en doğru bilgiyi aktarmak için elinden gelen tüm çabayı sarf eden değerli bir hoca. Alanında uzmanlaşmış bir çok kişiye fayda sağlamış bir zattır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.